• Menu
 • Menu

Originální zábava pro děti na svatbě? Tady máte 10 tipů, jak na ni

Plánujete svatbu a při sepisování svatebních hostů vám dochází, že na seznamu máte i ty, kterým rozhodně ještě nebylo 18? Děti na svatbě jsou obecně poměrně oříšek, ale rozhodně ne nerozlousknutelný. Podívejte se na naše tipy, jak děti na svatbě zabavit tak, aby na váš velký den vzpomínaly i ony.

děti užívající si svatbu
I děti si mohou svatbu užít

Děti na svatbě – ano, či ne?

Nutno podotknout, že přítomnost dětí na svatbě nebo jejich zabavení rozhodně není povinností. Jedná se o váš den a je tedy jen na vás, jak jej pojmete a koho pozvete. Pamatujte však, že mezi hosty mohou být i rodiče, kteří  nemají možnost hlídání a byla by škoda s nimi kvůli této skutečnosti svatební den nestrávit… 

V případě, že se rozhodnete pro svatbu bez dětí, nic se neděje. Své rozhodnutí taktně sdělte hostům s dětmi. Vše je o domluvě a způsobu komunikace.

Pokud si ale přeci jen veselku s přítomností dětí zvolíte, čtěte dál. Právě pro vás totiž máme spoustu tipů, jak malé svatebčany zabavit.

Podle čeho vybrat zábavu pro děti na svatbě

Program pro děti na svatbě může mít desítky podob. Záleží na několika základních proměnných, které je dobré před samotným plánováním zvážit.

Dle počtu dětí

Typ zábavy, umístění i rozpočet záleží na počtu dětských hostů. Spočítejte si proto předem, pro kolik dětí budete program vymýšlet a uzpůsobte tomu i propracovanost zábavy či dozor.

Podle věku

Další stěžejní informací pro plánování dětského svatebního programu je bezesporu věk dětských účastníků. Tomu je dobré přizpůsobit typ zábavy, a to nejen kvůli zábavě na míru, ale především bezpečnosti. Třeba takové vystřihovánky pro tříleté nebudou tím nejadekvátnějším programem.

Rozpočet na svatbu

Ne nadarmo se říká, že vše je o penězích. I tady je nutné si říci, kolik můžete do svatby a konkrétně do zábavy pro děti investovat. Pokud vás rozpočet nijak netrápí, doporučujeme oslovit profesionální službu, která se o děti na svatbě postará od A do Z. Jestli je ale vaše finanční situace našponovanější, nedělejte si s tím hlavu a zvolte úspornější řešení – hlídání obstará někdo ze svatebních hostů a program pro děti se poskládá takzvaně z toho, co dům dal.

Místo konání svatby

Významným činitelem v plánování, jak zabavit děti na svatbě, je i lokace svatby. Jedná se o venkovní prostory, nebo se bude program odehrávat na zámku? Bude k dispozici oddělená místnost pro dětský koutek, nebo se se všemi hosty podělíte o jednu místnost? Scénáře mohou být jakékoliv, stejně jako počasí či dokonce roční období. Při sestavování programu tak nezapomeňte i na tyto okolnosti.

Kdo se o děti postará?

Ať už bude dětským hostům 5 nebo 14, vždy je nutné, aby byl v jejich blízkosti dospělý dozor. Tím můžete pověřit již zmiňovaného profesionála, či sáhnout do nabídky plnoletých svatebčanů. Rozhodně však do této služby nikoho nenuťte a daného člověka oslovte včas. Žádná překvapení v den svatby nedoporučujeme. 

Při výběru vhodného adepta také myslete na to, jak moc kladným vztahem k dětem daná osoba oplývá. Řešením je také střídání, kdy se o hlídání dětí postará více hostů v kratších časových intervalech. 

Program pro děti na svatbě

Už se nám to pomalu rýsuje, že? Máte rozmyšlené výše uvedené body a můžeme se tak posunout k akci. Pokud plánujete nějaké ty speciality, nezapomeňte to včas oznámit rodičům dětí, kterých se to týká. Například je informujte, pokud by dětská zábava vyžadovala méně slavnostní outfit nebo si zjistěte případné alergie či zdravotní indispozice dětských hostů. V případě profesionálního – cizího dozoru také s rodiči proberte, jestli s tím nemají problém. 

Co s dětmi během obřadu

Způsob zabavení dětí na svatbě se bude odvíjet také od vašeho konkrétního svatebního programu. Shodneme se však, že zrovna obřad probíhá u všech svateb bez výjimky. 

Během něj by měli o děti pečovat jejich rodiče. Pokud ale přeci jen chcete malé uličníky zapojit i do této části svatby, pověřte je těmi nejdůležitějšími úkoly – vlečka či závoj potřebují profesionální nosiče, prstýnky zase neumí nikdo přinést lépe než malý roztomilý „družba“ a okvětní lístky se ve svatební uličce také samy neocitnou. 

Na svatební hostině

Děti a jídlo jsou většinou kapitolou samy pro sebe. Ale i zde se s tím dá statečně poprat. Většinou platí, že během hostiny by se o své ratolesti měli postarat opět rodiče. Počítejte však s tím, že děti jsou většinou stydlivé a spousta cizích tváří jim na klidu rozhodně nepřidá. 

Usaďte je tedy spíše mimo epicentrum dění a dopřejte jim klidnější kout, kde se nají bez stresu z okolního mumraje. Při plánování hostiny myslete také na to, že dětská oblíbená jídla se většinou neshodují s těmi dospěláckými. Překvapte je proto dětským menu, o kterém budou básnit ještě na své vlastní svatbě. 

Zábava pro děti na svatbě

A je to tady. Teď už se tomu nevyhnete. Obřad i hostina jsou za vámi a nyní nastává volná zábava. Ta je občas výzvou dokonce i pro dospělé svatebčany, natož pro ty prťavé. Ale žádný strach – vše máte promyšlené (vždyť jste četli náš článek) a jste připraveni. Kontrolujte s námi: dozor obstarán, prostor zajištěn a konkrétní program taktéž. Jde se na to – jak a čím zabavit děti na svatbě.

Program pro děti podle věku

Shodneme se, že nejlépe se stará o miminka – ta se totiž nemohou vzdálit od svých rodičů, a to ani po hostině. Ale dejme tomu, že takové štěstí nemáte a mezi hosty jsou i děti školkového či školního věku. 

Program pro děti školkového věku

Tady se bude program zřejmě dost podobat aktivitám, na které jsou děti zvyklé právě ze školky. Zapomeňte tedy na manipulaci s malými či ostrými předměty, stejně jako na volnější zábavu. U těchto dětí dbejte na svědomité hlídání – ideálně někým, kdo to s dětmi umí a baví ho to.

 • Kreslení, plastelína, omalovánky (svatební, sezónní, pohádkové, holčičí, klučičí).
 • Tvoření z papíru – origami, oblékání papírových panenek (třeba motiv nevěsty a ženicha), výroba papírových snubních prstenů apod. POZOR – případné vystřihovánky jen pod dozorem dospělého!
 • Promítání pohádek na plátně – zeptejte se rodičů na oblíbené pohádky jejich ratolestí, ideálně na takové, při kterých si budou moci i zazpívat nebo zatančit. A takové pohádkové kostými z půjčovny? Tak ty vás povýší na hostitele roku.
 • Dětská diskotéka – stejně jako u bodu výše je toto ideální v případě, že máte oddělenou místnost á la dětský koutek. Nezapomeňte si také zjistit podrobnosti o autorských právech k použité hudbě.
 • Bazének s balonky – vidíte ho snad v každém profesionálním dětském koutku a není se čemu divit. Klouzačka mířící do bazénku (bez vody) plného balonků je skvělou variantou, jak děti aktivně zaměstnat.
děti si kreslí
Jedním z nejlepších způsobů, jak děti zabavit, je kreslení

Program pro děti školního a staršího věku

V tomto věku už jsou děti samostatnější a možností, jak je zabavit, existuje více. Opět nezapomeňte na dozor a samozřejmě také uzpůsobení programu konkrétním věkovým kategoriím. Školní věk totiž zahrnuje širší věkové spektrum – tedy děti od cca 6 let až do 17.

 • Tvorba přáníček pro novomanžele.
 • Tvorba rekvizit do svatebního fotokoutku.
 • Promítání oblíbených pohádek či filmů na plátně.
 • Karaoke.
 • Vytvoření knihy přání a vzpomínek pro novomanžele.
 • Barevný raut plný dobrot aneb Candy Bar – nechte děti, ať si ozdobí vlastní nanuk či zmrzlinu (různými posypkami apod.), vytvoří ovocné špízy nebo si namíchají vlastní nealkoholický Nápoj lásky, který pak můžou nabídnout i novomanželům. Tip: Jedlými třpytkami a přírodními barvivy zabodujete!
 • Kresba podobizny svatebního páru (co nejreálnější versus karikatura).
 • Hrací koutek – deskové hry, stavebnice (LEGO, Merkur), Twister, puzzle apod.
 • Salón pro malé princezny či nevěsty – líčení, česání, kostýmy, ozdoby do vlasů apod.
 • Dětský fotokoutek – malování na obličej, převleky, rekvizity.
 • Dramatický kroužek – imitace svatebního páru, předvádění oblíbených scén z pohádek a filmů.
 • Tvorba dárků pro svatebčany – např. ochucená bylinková sůl, vonné levandulové pytlíčky, malované plecháčky, ručně psaná a kreslená poděkování hostům za jejich přítomnost na svatbě apod.
 • Tvorba speciálních svatebních novin – z pohledu dětí.
 • Starší děti také můžete pověřit prodejem lístků a následným vydáváním výher ze svatební tomboly.
 • Hra pro děti na svatbě aneb „Kolik hostů má …?“ – předpřipravte si seznam otázek, jejichž odpovědi děti zjistí pozorováním a vyptáváním se svatebních hostů. Tak např.
  • Kolik hostů na svatbě má modré šaty?
  • Kolik mužů je na svatbě?
  • Kolik žen má na sobě klobouk?
  • Kolik je na svatbě psů?

Nebojte se však hru pozměnit a doplnit i o jiný typ otázek.

 • Je na svatbě více žen, nebo mužů?
 • Jak se jmenují svědci či svědkyně ženicha a nevěsty?
 • Převládají na svatbě kravaty, nebo motýlci?
 • Jakou barvu vlasů má maminka nevěsty?

Venkovní program pro děti na svatbě

Pokud vaše svatební místo zahrnuje i venkovní prostory, máte vyhráno. Výše uvedený výčet nápadů totiž můžete obohatit ještě o méně tradiční, ale o to zábavnější venkovní aktivity.

 • Venkovní hry – skákací panák, cukr káva limonáda, guma, Twister, shazování plechovek, kuželky, petanque apod.
 • Kreslení křídami – zde si ověřte, zda to majiteli pozemku nebude vadit.
 • Skákací hrad, trampolína – vždy s dozorem!
 • Hledání ukrytého pokladu podle indicií – zkrátka taková klasická svatebn bojovka.
 • Piknik pro děti s limonádou, dortíky, zdravějšími jednohubkami a dětsky laděnou výzdobou (deky, polštářky, baldachýn nebo týpí, balonky, hračky, prostírání, brčka, girlandy, bublifuky apod.).
 • Sezónní aktivity – výroba a pouštění draka, sbírání květin a pletení věnců, pěnová párty, hraní si na pískovišti apod.

Dárky vždycky potěší!

Co jiného mají děti radši než sladkosti nebo jiné „zakázané ovoce“? No přeci dárky. Pokud tedy plánujete dárky pro svatebčany, neopomeňte odměnit ani ty nejmladší

Dárky můžete pojmout formou odměny za splněné úkoly v rámci svatebních her, nebo je bez výjimky dáte všem zúčastněným. Velkou radost určitě udělají drobnosti, ale i něco nevšedního – ideálně úzce spojeného s vaším velkým dnem. 

Tipy na dárky pro děti

 • Fotoalbum plné fotek z dětského fotokoutku.
 • Pro holčičky náramek např. s datem svatby nebo s jejich iniciálami, ozdoby do vlasů apod.
 • Plecháček nebo hrníček v dětských barvách se jménem obdarovaného.
 • Na míru vyrobený sešit či zápisník s motivem svatby.
 • Balíček plný překvapení – svatební cukroví, tematické omalovánky, balíček pastelek, bublifuk a dětský pohled s poděkováním za krásný společně strávený den.
 • Na míru vyrobená plyšová nebo háčkovaná hračka.

Zdá se, že plánování zábavy pro děti na svatbu může být během svatebního zařizovacího maratonu vítaným odreagováním. Co říkáte? Příprava her vás vrátí do dětství a připomene tu upřímnou dětskou radost z každé maličkosti. Tak se toho nebojte a užijte si to společně s nimi – naplno a s nadšením.

Tip na závěr: Při plánování si pro jistotu vezměte k ruce svatební plánovač, který vás povede krok po kroku a nedovolí zapomenout na nic podstatného. Vždyť to znáte – jistota je jistota.

Napište nám

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *