• Menu
  • Menu

Jmenovky na svatbu – tradičně i kreativně

Bez pečlivého plánování se ideální svatební den zkrátka neobejde. Dříve či později se na vašem seznamu předsvatebních úkolů objeví zasedací pořádek a s ním spojená organizace. Jak asi tušíte, vyplatí se popřemýšlet nad tím, kde budou sedět vaši prarodiče a kam usadíte vaše kamarády. Rozmístěním hostů tak, aby každý seděl „mezi svými“ napomůžete ke skvělé atmosféře.

Velkým pomocníkem na každé svatbě jsou jmenovky. Díky nim budete mít dokonalý přehled o tom, kdo kde sedí, kolik máte hostů a kam případně umístit dětské židličky. Navíc všem zjednodušíte hledání jejich místa (a věřte, že v pokročilé hodině to mohou velmi ocenit :)).

Svatební hostina se jmenovkou
Jmenovky mohou krásně doladit ostatní dekorace

Jaký typ jmenovek na svatbu zvolit

Jmenovky jsou zpravidla součástí dekorace na svatební hostině a jejich vzhled by tedy měl být v podobném duchu. Rozhodovat může barva a styl, do kterých je svatba laděná, ale také to, zda máte rádi klasiku v papírové podobě či vám na srdci leží zejména udržitelnost či originalita.

Papírové jmenovky – nestárnoucí klasika

Papírové jmenovky nemusí být nuda, právě naopak. Dobrodružství může začít už s výběrem papíru – můžete si hrát s jeho barevností, zvolit ručně vyráběný papír či papír s vylisovaným sušeným kvítím. Pokud hledáte více eco-friendly jmenovky, poohlédněte se po papíru, do kterého jsou vpuštěná semínka. Dá se na něj krásně psát a navíc to bude hezká pozornost pro vaše hosty. Svou jmenovku si mohou odnést domů a nechat ze semínek vyrůst vlastní rostlinky.

Pokud zvolíte netradiční papír, ujistěte se, zda se na něj dá tisknout. Elegantní alternativou je papírové jmenovky nadepsat ručně, nejlépe krasopísmem. Hezkým detailem mohou být i drobné malůvky či živé květiny.

Květinový papír a kaligrafické pero
Romantický květinový papír a krasopísmo jsou dokonalou kombinací

Přírodní svatební jmenovky – udržitelně a levně

Velkou inspirací pro svatební dekorace je samotná příroda. Rozhodnete-li se vaši svatbu pojmout v přírodním duchu, můžete vykouzlit velkou parádu za málo peněz. Jmenovkami se mohou stát kulaté ploché kamínky, tzv. oblázky, na které jednoduše barvami či speciální fixou napíšete jména hostů. Ty si pak buď hosté odnesou domů nebo mohou být krásnou dekorací na Vaší terase. Oblíbené je také dřevo – z polínka nařezaná kolečka či tenká dřívka. Využít se ale dá všelicos – například i šišky ze stromu či větší listy.

Přírodní jmenovka s šiškou
Na jaře květiny, v zimě šišky – přírodní jmenovky se hodí pro všechna roční období

Jedlé jmenovky – sladká pozornost

Svatební jmenovky, které se dají sníst? Vaši hosté vás budou milovat. Drobné dezerty jako jsou kokosové kuličky, či mini-brownies poslouží jako skvělý stojánek pro zapíchnutí špejle se jménem. Kdo by nemiloval perníčky? Jednoduše je vyzdobte jmény všech svatebčanů. Pokud se vám nechce péct, nakupte malé čokoládky a místo jejich původního obalu je zabalte do vlastnoručního obalu se jménem.

Mini dezerty na svatbu
Jedlé jmenovky – vypadají i chutnají skvostně

Hravé a vtipné jmenovky na svatbu

Na svatbě má být zábava a jmenovkami ji můžete skvěle podtrhnout. Sežeňte fotky všech svatebčanů (případně si zahrajte na fotografa) a z nich vystříhejte jejich obličeje. Ty připevněte na špejle či dřívka a voila „jmenovka“ na stůl je hotová. Skvělou variantou jsou i dětské fotografie všech dospěláků.

Další zábavnou formou mohou být papírové jmenovky, ke kterým zezadu napíšete pro každého svatebčana výzvu, kterou musí během svatby splnit.

Fotografie jako součást svatební výzdoby
Čím víc budou jmenovky osobité, tím větší úsměv vykouzlíte

Jmenovky, co pohladí na duši

Někdy nejde ani tak o vzhled jmenovek, jako o to, co díky nim můžete říct. Kromě jména můžete sdělit, co pro vás každý jednotlivec znamená. Například „Libuška – ta nejlaskavější babička pod sluncem“ jistě babičku Libušku potěší ;). Pokud vám čas nedovolí vymýšlet něco pro každého hosta zvlášť, napište jeden vzkaz pro všechny. Můžete napsat vzkaz osobní nebo vybrat svůj oblíbený citát. Vyjádříte tím, jak moc jste rádi, že jsou v tom s vámi.

Svatební jmenovka s osobním vzkazem
Svatba je skvělou příležitostí vyjádřit svým blízkým, co pro Vás znamenají

Jmenovky s malým překvapením

Jmenovky nemusí mít jen praktický účel, ale mohou být spojené i s malou pozorností pro Vaše hosty. Mělo by to být něco, co vám nezabere příliš času a zároveň je to spojené s vašimi osobnostmi. Je to jednoduché – jste-li včelař, můžete všem věnovat malé medíky. Pokud máte ráda vyrábění, taková mini mýdla ve tvaru srdíčka jistě také potěší. Ke všem dárkům nezapomeňte přidat i papírovou jmenovku.

Pokud budete chtít do dárků zainvestovat více, můžete hostům nechat vyrobit dárky na míru – taková sklenička se jménem na památku jistě potěší.

Jmenovka s malou sklenicí se sladkostmi
I malá pozornost udělá velkou radost

Kdy a kde pořídit svatební jmenovky

Povinností spojených se svatebními přípravami je více než dost. Se jmenovkami začněte teprve tehdy, když znáte počet a složení Vašich svatebních hostů. Pamatujte i na všechny „+1“, tedy doprovodné partnery či partnerky vašich blízkých.

Myslete i na své finanční a časové možnosti. Pokud je pro vás tvoření radost, byla by škoda toho nevyužít. Možná ale raději svěříte přípravu jmenovek do rukou zkušenějších a ušetříte tak čas na jiné úkoly. Zkuste také popřemýšlet, jestli mezi vašimi blízkými není nějaký šikovný grafik či umělkyně. Třeba rádi přiloží ruku k dílu.

Profesionální výpomoc

Na výběr máte hned několik možností. Pokud se budete držet klasiky v podobě papírových jmenovek, poohlédněte se ve svém nejbližším městě po službách, které nabízí tisk a grafické služby. Nevěšte hlavu, pokud nebudete spokojeni s kvalitou či přístupem, kterou nabízejí. Existuje totiž spousta kvalitních online stránek, které vám se jmenovkami pomůžou. Prozkoumejte jejich nabídku či sociální sítě.

Mohou se vám zalíbit i svatební jmenovky v jiné než papírové formě (například natištěná jména na sklíčkách či dřívkách). V takovém případě bude záviset na konkrétní službě, kterou budete chtít využít. Vaším největším pomocníkem bude internetový vyhledávač či doporučení známých.

Zlaté svatební nádobí se skleněnou jmenovkou
Skleněné jmenovky jsou velkým trendem

Vlastnoruční jmenovky

Zpravidla je to ta levnější a zábavnější varianta. Nebojte, nemusíte být extra kreativní člověk – jde spíše o množství času, které do výroby jmenovky můžete vložit.

Jednou z variant je jmenovky si sami navrhnout. Existují programy, které Vám velmi usnadní celý proces, jsou zdarma a zpravidla už mají předpřipravené šablony. Jedním z nich je například Canva, která i v demo verzi nabízí velké množství krásných šablon (lze v nich upravovat barvy i text a plná verze je na 30 dní zdarma). Pokud máte čas, můžete si vytvořit i vlastní návrh. Pak už nezbývá nic jiného, než jmenovky vytisknout.

Několik tipů na závěr

  • Jmenovky můžete umístit nejen přímo na stůl, ale také to může být součást výzdoby talíře, skleničky či dokonce židle.
  • Styl jmenovek slaďte se stylem ostatních tiskovin (popisky k rautu, svatební menu, harmonogram apod.)
  • Myslete na to, zda se některá jména hostů neopakují. V takovém případě na jmenovky napište nejen jméno ale i část jeho/jejího příjmení (nebo připište přezdívku).
  • Pokud se rozhodnete pro DIY jmenovky, požádejte vaše nejbližší o pomoc. Ušetříte čas, ale hlavně spolu strávíte hezké chvíle a společně vytvoříte něco hezkého.
  • Pokud máte větší počet stolů, můžete je očíslovat. Pro číslování použijte stejný styl jako u jmenovek.
  • Nechejte si pár volných jmenovek do zásoby. Pro případ, že by se některá jmenovka poškodila nebo se vám podařilo na někoho zapomenout. Nechcete žádné faux pas 🙂
Přejeme Vám hodně štěstí nejen při výběru a tvoření jmenovek, ale i v průběhu všech svatebních příprav! A pokud máte další nápady na originální jmenovky, podělte se s námi v komentářích.

Napište nám

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *