• Menu
 • Menu

Svatba na úřadě

Začínáte se svatebními přípravami a hned na začátku před vámi stojí velká volba. Civilní nebo církevní svatba? Pokud nejste věřící nebo kostel není místo, kde byste si chtěli říci svůj slib, můžete uvažovat také o svatbě na úřadě. Má několik praktických výhod a přitom stále nemusí ztratit kouzlo. Popíšeme, poradíme a prozradíme, jaká je cena takové svatby.

Proč se vzít na radnici?

Nic není černobílé. Třeba je svatba na úřadě tou pravou, třeba ne. Jedno je však jisté – tady nesmíte chybovat. Proto jsme si pro vás připravili přehledný seznam výhod a nevýhod civilní svatby.

Výhody svatby na úřadě

 • Jednoduchá příprava, svatební obřad kompletně připravuje matrika.
 • Celý obřad bude trvat přibližně 20-35 minut. Zbytek dne bude jen váš!
 • Matriky často nabízejí praktické svatební balíčky, ve kterých najdete také služby svatebního fotografa, hudbu na svatbu nebo také organizaci svatební hostiny.
svatba na úřadě může být romantická
I svatba na úřadě může být romantická. Je to ve vašich rukou!

Několik nevýhod přeci jen má

 • Svatby většinou probíhají pouze v sobotu, termínů je tedy zoufale málo.
 • Zpravidla se ve stejný den na stejném místě konají i další svatby. Čekejte tak spíše odměřený úřednický přístup.
 • Takovou svatbu není (až na výjimky) téměř možné nějak více přizpůsobit.
TIP: Nemusíte se bát o vzhled obřadní místnosti. I matrika může mít velmi krásnou místnost. Omezená bývá kapacita místnosti či sálu.

Jak probíhá svatba na úřadě

Teď už víte, že tahle svatba je tou pravou pro vás. Vrhněte se do plánování:

1. Výběr místa a rezervace termínu

Každá obec má vlastní pravidla ohledně termínů. Vaše první kroky by tedy měly směřovat přímo na webové stránky příslušné matriky (kompletní seznam matrik ČR zde). Na stránkách většinou najdete všechny potřebné informace a někdy také rezervační systém termínů obřadu. Pokud jej matrika nemá, kontaktujte ji telefonicky. Když budete mít štěstí matrikář/ka vám termín zarezervuje telefonicky. Pokud se rozhodnete uzavřít sňatek na jiném úřadě než na místě trvalého bydliště, možné to je. Musíte pouze uhradit administrativní poplatek.

TIP: Oblíbeným místem pro pořádání svatby je Staroměstská radnice v Praze.

Vzor dotazníku k uzavření manželství

Tento dotazník dostanete na matrice při své první návštěvě. Spoustu času si však ušetříte (a možná i jednu návštěvu úřadu), pokud doklad vyplníte předem. První část vyplňujete vy, druhou část úředník. Doklad naleznete také na internetu na stránkách Ministerstva vnitra. Abychom vám ušetřili čas s hledáním, aktuální vzor dotazníku k uzavření manželství pro rok 2022 naleznete zde:

Doklady pro uzavření manželství

 • Vyplněný dotazník k uzavření manželství (vzor výše)
 • Platný doklad totožnosti (občanský průkaz, případně i cestovní pas)
 • Originály rodného listu obou partnerů

Pokud nejde o první sňatek, budete potřebovat navíc také doklad o zániku předešlého manželství. Zde však záleží na tom, jak k ukončení manželství došlo (úmrtní list, prohlášení manželství za neplatné, rozsudek o zániku manželství). Dalším potřebným dokladem je Rozhodnutí soudu o povolení uzavřít manželství s doložkou právní moci v případě, že uzavíráte sňatek s nezletilou osobou nebo osobou s duševní poruchou.

2. Průběh civilního obřadu

Gratulujeme, splnili jste všechny podmínky pro svatbu na matričním úřadě. Teď už zbývá být jen včas na správném místě v doprovodu svědků (případně i svatebčanů). Před obřadem zkontroluje matrikář/ka doklady totožnosti partnerů a svědků a oddávajícímu předáte snubní prsteny. Poté matrikářka vyzve všechny svatebčany ke vstupu do sálu. Oddávající započne obřad krátkým projevem, případně i přednesem básní o jejich lásce. Na závěr si snoubenci vymění prsteny, pronesou své svatební sliby a dají si první manželský polibek. Následně spolu se svědky podepíší protokol o uzavření manželství. Obřad končí přáním oddávajícího a všech svatebčanů.

Kdo vás bude oddávat?

Nejčastěji je oddávajícím starosta nebo místostarosta obce. Oddat vás může také pověřený člen zastupitelstva, primátor nebo náměstek primátora. Oddávajícího si (až na výjimky, zkuste se zeptat na matrice) vybrat nemůžete.

3. Cena svatby na úřadě

Budete-li se brát na úřadě v místě trvalého bydliště alespoň jednoho z vás, celý obřad bude ZDARMA. Pokud se však rozhodnete pro jiné místo mimo své bydliště, jeden z vás je příslušníkem jiného státu, podaří se vám vyjednat svatbu mimo řádný termín nebo budete mít další speciální požadavky, připlatíte si:

 • Uzavíráte-li sňatek na úřadě mimo trvalé bydliště jednoho z partnerů, připlatíte si 1 000 Kč.
 • Pokud uzavíráte sňatek mimo řádný termín, bude zde opět poplatek 1 000 Kč
 • Za uzavření sňatku mimo bydliště a také mimo řádný termín, zaplatíte pouze jeden poplatek ve výši 1 000 Kč.
 • Jeden ze snoubenců je cizí státní příslušník a nemá trvalé bydliště na území České republiky. Zde si připlatíte 2 000 Kč.
 • Oba snoubenci mají občanství jiného státu bez trvalého pobytu v ČR. Zde zaplatíte 3 000 Kč.
Rytířský sál v Olomouci
Rytířský sál v Olomouci dokáže směle konkurovat i těm nejkrásnějším kostelům

Pár tipů

Tajná svatba na úřadě

Chcete se nejprve vzít a všechny následně překvapit? Svatba na úřadě je tou pravou volbou. O sňatku vyjma oddávající, matrikářky a personálu budete vědět pouze vy a vaši svědci. Své přátele a okolí můžete následně překvapit oznámením o manželství a pořádnou oslavou.

„Nesezdávací den“

Nechali jste termín obřadu na poslední chvíli a vše ostatní už je zařízené? Zkuste kontaktovat matriku a požádat o sezdání i mimo standardní den. Některé úřady vám mohou vyjít vstříc a oddají vás mimo řádný termín.

Když všechno selže

Nezoufejte, máte ještě jednu možnost. A tou je právě rychlý obřad v prvním možném termínu jen v přítomnosti svědků. Následně svůj sňatek „na oko“ uspořádáte před svatební hostinou a oslavíte se všemi blízkými. Má to dokonce jednu velkou výhodu – samotný „falešný“ obřad můžete mít jaký si jen budete přát. Nebudou jej svazovat žádná pravidla a může být mnohem osobnější.

Ať už se rozhodnete pro svatbu v kostele nebo civilní svatbu, věříme, že bude nádherná. A pokud jste už svatbu na úřadě zažili, dejte nám tip na krásné místo. Pomůžete tak i dalším párům.

Napište nám

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *