• Menu
  • Menu

Svatební hra Královský kočár – jak se hraje, text, pravidla

Svatba je v plném proudu, spoustě hostů koluje v krvi alkohol. To je ten správný moment otestovat paměť svatebčanů oblíbenou svatební hrou Královský kočár. Každá chyba je potrestána dalším alkoholem, který způsobuje účastníkům další ztrátu paměti. Prostě ideální hra na rozproudění zábavy. V následujícím článku Vám představíme pravidla, rozmístění účastníků a chybět nesmí ani herní příběh. Protože máme s organizací hry již bohaté zkušenosti, přidáme několik vlastních tipů.

Král s královnou ve svém kočáru

Jak se Královský kočár hraje?

Nejprve stručně. Na pódiu/parketu rozmístíte židle do tvaru kočáru (přesné schéma dole na obrázku) a posadíte na ně všechny účastníky. Každý dostane svou roli dle místa, kde sedí. Hráči mají v ruce skleničku s alkoholem. Dle své role musí účastníci vstát v pravý moment během vyprávění příběhu. Kdo nevstane, pije!

Pravidla hry krok za krokem

  1. Připravte si 11 židlí. Umístěte je dle obrázku níže.
  2. Z řad svatebčanů vyberte 9 dobrovolníků. kteří budou hrát společně s nevěstou a ženichem. Celkem tedy obsadíte všech 11 míst.
  3. Ženich se stává králem, nevěsta královnou. Zbylé role rozdejte svatebčanům. Každý z nich se postaví na slova, která s jejich rolí souvisí.
  4. Začněte číst příběh. Ujistěte se, že se vždy postaví pouze ti správní.
  5. Pakliže někdo zapomene, postaví se pozdě (více než 2 vteřiny už je hodně) nebo ve špatný moment, pak musí vypít skleničku.
  6. Skleničky doplňte a pokračujte v příběhu až do jeho konce.
TIP: Hru vyzkoušejte nanečisto. Vyvolávejte různé role. Zjistíte, zda všichni pravidla chápou.

Rozmístění židlí

Zde platí, že obrázek vydá za tisíc slov. Uspořádejte židle podle následujícího schéma:

Role a postavy

RoleSlova, na která si hráči stoupají
Královna (nevěsta)Královna, královský, království, zámek
Král (ženich)Král, královský, království, zámek
KočíKočí, koně, kočár
Pravý kůňPravý kůň, koně, kočár
Levý kůňLevý kůň, koně, kočár
Pravé přední koloPravé přední kolo, kočár
Levé přední koloLevé přední kolo, kočár
Pravé zadní koloPravé zadní kolo, kočár
Levé zadní koloLevé zadní kolo, kočár
KamenyKameny, výmoly, díra
TIP: Protože ženich a nevěsta budou jistě potřebovat v daný večer ještě mnoho sil, nalijte jim nějaké nealko. Ostatní účastníci to vědět nemusí :) 

Příběh Královského kočáru

Tohle bude číst moderátor celé hry. Protože máme rádi originalitu, původní příběh jsme trochu odlehčili, abyste se při hře ještě více zasmáli. 

Bylo, nebylo jedno království. Bylo plné malebných potůčků, lesů i obrovských kamenů. V království spokojeně žil král s královnou. Žili si vskutku královsky – samé hody, plesy a oslavy u nich na zámku. Jednoho krásného dne se královna rozhodla, že si spolu s králem vyjedou do královských lesů.

Obrátila se ke svému králi: “Králi, můj králi, můj nejmilovanější králi. Chtěla bych vidět naše království. Dej zavolat kočího.”

Král zavolal kočího: “Kočí, můj šikovný kočí, můj nejšikovnější kočí. Přichystej kočár a vyveď koně ze stáje. Zapřáhni koně za kočár, Tvůj král a královna si chtějí vyjet do královských lesů až k velkým kamenům. Zkontroluj pravé zadní kolo a levé přední kolo, jestli dobře drží, aby se nám neulomily, až pojedeme lesem přes kameny a výmoly.

Kočí došel ke kočáru. Nejprve zkontroloval pravé přední kolo a pravé zadní kolo. Následovala kontrola levého zadního kola a levého předního kola. Pravé zadní kolo bylo trochu volnější než levé přední kolo. Kočí utáhl všechny kola a šel do stájí zkontrolovat také koně. Nevypadali na to, že by dnes chtěli táhnout kočár. Levý kůň by jen žral, pravý kůň by zase spal. Kočí se zatvářil přísně a oba koně zapřáhl.

Králi, můj hodný králi, můj nejhodnější králi. Vše je připraveno na vyjížďku. Utáhl jsem pravé přední kolo i levé zadní kolo. Kočár už stojí před branou. Mám dojít pro královnu?” zeptal se kočí krále.

Královna mezitím přišla ke kočímu:Kočí, můj šikovný kočí, můj nejšikovnější kočí. Jsou koně odpočatí? Vydrží královský kočár naši vyjížďku? Mám strach, aby to naše kola vydržela. Vypadají hodně ztrouchnivěle. Vydrží přejezd přes kameny? A koně jsou rok od roku napapanější. Dovezou nás?”.

Královno, má jasná královno, má nejjasnější královno. Pravý kůň možná vypadá sešle, ale uveze nás. Levý kůň šilhá, ale na cestě se udrží. Pravé zadní kolo je utažené, levé přední kolo cestu přes kameny zvládne. Projedeme celý královský les.” odpověděl kočí.

A tak král s královnou nastoupili do kočáru a vydali se na cestu. Koně byli tupí jako kámen, kočí tak musel často práskat bičem, aby drželi krok a nevjeli levým zadním kolem do výmolu. Výlet královně kazilo jen pravé přední kolo, které neustále vrzalo. Najednou se ozvala velká rána!

Kočí, můj šikovný kočí, můj nejšikovnější kočí. Copak se nám stalo?”, zeptal se král a podíval se z okna kočáru. Bohužel zahlédl jen levého koně. Ten se na něj podíval pohledem tupým jako kámen.

Kočí se obrátil na královský pár: “Králi, můj hodný králi, můj nejhodnější králi. Práskl jsem bičem, ale koně neposlechli a vjeli do výmolu. Doufám, že jste s královnou v pořádku.” Seskočil z kočáru a šel se podívat, zda je pravé zadní kolo a levé přední kolo v pořádku. Poté zkontroloval levé zadní kolo a pravé přední kolo. Následně přišel k pravému koni, který vypadal unaveně. Poplácal ho po zadku a šel k levému koni. Pomyslel si, že z obou koňů bude tenhleten hloupější a příště ho raději nechá v ohradě.

Králi, můj hodný králi, můj nejhodnější králi. Vše je v pořádku, kola drží, koně jsou … no, žijou a chodí. Myslím však, že bychom měli vyrazit zpět na zámek”, řekl kočí a tázavým pohledem se podíval na krále. Král se otočil ke královně, královna kývla hlavou a král pokýval na kočího, že souhlasí.

Kočí nastoupil zpět na kočár a pronesl “Koně, mí drazí koně, mí nejdražší koně. Dovezte nás v pořádku na zámek. Nenajedeme-li na kámen nebo nevjedeme-li do díry, dostanete spoustu ovsa”. A kočár se rozjel. Opět zavrzalo pravé zadní kolo, levé zadní kolo však začalo skřípat také. Po půlhodinové jízdě královskou cestou dorazili zpět na zámek a vystoupili z kočáru. Král s královnou odešli na večeři, kočí zkontroloval kola a nakrmil oba koně.

Tip: Příběh možná budete muset zkrátit. Především pokud hru vylepšíte nebo už má spousta hráčů děravou paměť, může se zábava hodně protáhnout.

Několik dalších tipů, které Vám ještě vylepší celý zážitek ze hry

  • Přišpendlete název role na hruď nebo čelo hrajícího, aby ji dobře vidělo svatební obecenstvo. Bude tak pro všechny snadnější si všimnout, zda se někde nezapomněl. Sám hrající však na název role vidět nesmí.
  • Využít můžete i pomůcky nebo masky. Kočí může švihat bičíkem, král i královna mávat žezly, koně mít v puse provaz jako otěže… Kreativitě se meze nekladou!
  • Proniknout ještě více do role a zároveň pobavit hosty pomohou i zvukové nebo pohybové projevy. Koně mohou řehtat, král a královna se políbit, kola vrzat nebo se točit, kočí hulákat, kameny dělat “bum”. Je to jen na Vás!
A takhle se to hraje v praxi 🙂

Společně se svatebním kvízem a svatební tombolou, je svatební kočár sázkou na jistotu pro každou svatbu. Věříme, že naši odlehčenou verzi si užijete ještě daleko více!

Napište nám

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *