• Menu
  • Menu

Jak originálně předat peníze jako svatební dar

Je to tady. Otevíráte obálku, ve které se okrasným písmem vyjímají dvě jména, datum a místo. Jakmile vám dorazí pozvánka na svatbu vašich blízkých, víte, že to znamená několik věcí. Zařídit si volno, vymyslet, co na sebe a v neposlední řadě popřemýšlet, jaký svatební dar věnujete budoucím novomanželům. 

Pryč jsou časy, kdy se svatebním párům věnovaly jídelní sady, různorodé spotřebiče a další vybavení do domácnosti. Pokud o to budoucí manželé vysloveně nepožádají, je mnohem bezpečnější a vhodnější variantou věnovat jim menší či větší finanční příspěvek. Sami si pak budou moct zvolit, zda peníze využijí na svatební líbánky nebo díky nim zvelebí svou domácnost.

Mince vysypané ze skleněné nádoby
Korunka ke korunce a svatební dar je na světe

Kolik peněz darovat novomanželům?

Důležitá otázka, která ale nemá univerzální odpověď. Záleží totiž, jak moc blízcí si s budoucími novomanželi jste a jaké jsou vaše finanční možnosti. Zpravidla se ale počítá s 1000-1500 Kč za dospělou osobu. Můžete také zvážit,  kolik svatební pár investoval do vašeho pohoštění či ubytování.

Pokud jste blízká rodina nevěsty či ženicha, popřemýšlejte nad větším finančním příspěvkem. Není totiž výjimkou, že nejbližší příbuzní finančně vypomáhají se svatební hostinou či svatebním cestou.

Osvědčené tipy, jak darovat peníze ke svatbě

Někdy zkrátka není čas vymýšlet ty nejkreativnější způsoby, jak předat novomanželům peníze. Možná si s nevěstou nebo ženichem nejste až tak blízcí a nechcete tedy šlápnout vedle. V takových případech se můžete inspirovat následujícími tipy: 

Stará dobrá obálka se špetkou kreativity

Předat peníze v obálce je klasika, která nikdy nezklame. V dnešní době jich najdete v papírnictvích celou řadu – z ručně vyráběného papíru, ilustrované či elegantně minimalistické. Pořídit můžete i blahopřání, která mají kapsu vyhrazenou na peníze. Na obálkách je skvělé to, že často mají spoustu prázdného prostoru, kde můžete novomanželům věnovat pár malůvek či slov. Jistě je kromě vašeho finančního daru potěší i nějaké dojemné či vtipné blahopřání ke svatbě.

Bílá obálka s kartou doplněná růžovou a bílou stuhou a sušeným kvítím
Stuha či sušené kvítí dodají obálce ještě větší šmrnc

Strom plný štěstí

Víte, jak se to říká… zasadit strom, postavit dům, zplodit syna. Vy můžete svatebnímu páru pomoci s prvním úkolem. Kupte malý stromek, nejlépe v květináči, a pověste na něj roličky z bankovek a mince uložené v látkových pytlíčcích či přivázané na nitích. Aby to byl opravdový strom štěstí, můžete na něj zavěsit i několik stíracích losů – třeba se novomanželům poštěstí a výhra bude víc než pouhá dvacetikoruna. 

Zlaté prase a jiná zvířátka

Rozměňte peníze na drobné a ty vsypte do originální pokladničky. Tu můžete i jednoduše vyrobit sami – stačí vám velká zavařovací sklenice s víčkem, kde vytvoříte otvor na peníze. Sklenici ozdobte také motivačním nebo vtipným nápisem, jako například „Ať po téhle party máte aspoň na rohlík“. Pokud se vám do výroby vlastní pokladničky nebude chtít, na internetu i v kamenných obchodech najdete spoustu originálních designů pokladniček – od všemožných druhů zvířátek až po elegantní dřevěné pokladničky.

Keramická pokladnička ve tvaru bílého jednorožce
Jednorožčí pokladnička pro ty nejkouzelnější páry

Kreativní způsoby, jak předat peníze ke svatbě 

Jen si to představte – ženich a nevěsta usmívající se od ucha k uchu díky vašemu svatebnímu daru. Stačí trochu času a i z „pouhých“ peněz může vzniknout originální svatební dar. 

Zamyslete se, zda mají budoucí novomanželé nějakou specifickou vášeň či oblíbenost. Něco, co k jejich osobnostem zkrátka patří. Pokud vás zatím nic nenapadá, můžete se inspirovat následujícími tipy:

Něco pro vášnivé cestovatele

Pokud o nevěstě a ženichovi víte, že rádi poznávají nová místa po celém světě, proměňte svůj finanční příspěvek do nejrůznějších měn. Ty můžete navíc vložit do cestovatelského deníku, který bude skvělý pro zapisování nových zážitků. Nebo jim pořiďte stírací mapu světa, ať si postupně mohou zaznamenat všechna místa, která společně navštíví. A pokud svůj dar chcete opravdu vyšperkovat, přiložte k němu přání, které bude v cizím jazyce. Nejlépe z té země, kterou chtějí novomanželé společně navštívit.

Mapa světa s bankovkami v různých měnách
Dolary, eura, franky či rupie – záleží, pro jakou zemi jejich srdce bije

Pro hravé dobrodruhy

Záhady, mapky, hádanky. Pokud budoucí novomanželé milují tajuplná dobrodružství, připravte pro ně stezku, v jejímž cíli na ně bude čekat odměna – váš svatební dar. Vyberte místo, kde víte, že si to oba užijí a zároveň v jeho okolí budete moct připravit drobné úkoly a hádanky ke splnění. Napište pokyny, připravte mapku a truhlu s mincemi, kterou zakopete na konci tajuplné cesty. Pokud víte, kde se bude konat svatba, můžete tuto malou hru uspořádat i tam. 

Pro umělecké duše

Z peněz se dají tvořit hotová umělecká díla. Stačí trochu brouzdat po internetu a věřte, že si vás múza najde. Co zkusit obraz z origami, nebo vyskládat složené peníze do iniciál ženicha a nevěsty? Pokud jste šikovní na šití nebo někoho takového máte v okolí, můžete vyzkoušet i látkovou knížku neboli quiet book. Tento typ ručně ušité knížky může vyprávět příběh o nevěstě a ženichovi, kde v malých kapsičkách budou uloženy mince či bankovky. Pro inspiraci k vyrábění skvěle poslouží Pinterest či Instagram, kde pomocí hashtagu #moneygift #origami či #quietbook najdete spoustu nápadů, co z peněz lze vytvořit.

Origami srdíčka z vzorovaného papíru
Origami srdíčka poskládané z peněz pro romantické duše

Užitečné tipy na závěr

Mince jako nové. Pokud váš finanční dar budete předávat v mincích, vyzkoušejte malý trik. Smíchejte 1 lžíci soli a ½ hrnku octa tak, aby se sůl rozpustila. Do směsi vhoďte mince tak, aby se vzájemně nepřekrývaly. Podle toho, jak jsou mince znečištěné, je nechte ponořené 5 minut a déle.

Něco navíc. Spojte finanční dar s osobním svatebním blahopřáním. Věřte, že svatební pár potěšíte, když kromě peněz od vás dostanou i pár slov od srdce.

Nebuďte anonymní. Je velmi pravděpodobné, že novomanželé obdrží desítky finančních darů v různých formách a byla by škoda, aby nevěděli, od koho jsou. Připojte tedy ke svému příspěvku i podpis nebo jakoukoliv značku, díky které pochopí, že se jedná o dar od vás.


Je něco dalšího, co podle vás nesmí být opomenuto při předávání finančního daru? Nebo vás napadají jiné originální tipy, jak předat peníze ke svatbě? Podělte se s námi a dalšími čtenáři v komentářích.

Napište nám

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *