• Menu
 • Menu

Svatební proslov: Jak ho napsat, vzor, tipy

Mluvit na veřejnosti není snadné. Především pokud musíte říci proslov o svých blízkých přátelích před celou jejich rodinou a dalšími lidmi, které jste v životě neviděli. Určitě chcete být tím, kdo novomanžele dojme a povzbudí ostatní svatebčany k přípitku. Takový moment se nesmí pokazit. Než začnete panikařit, pořádně se nadechněte. Kryjeme Vám záda. Autor tohoto článku byl svědkem již několikrát a jako introvert musel překonat řadu překážek. Čeká Vás tak spousta tipů a rad, jak proslov napsat, ale také jak zvládnout jeho přednes.

Svědkyně nevěsty právě přednáší svou řeč

Kdo má na svatbě proslov?

Všechna pravidla už jsou dnes přežitkem. Svatební proslov může dát kdokoliv, kdo je novomanželům blízký. Zpravidla to bývají svědci, rodiče, sourozenci nebo blízcí přátelé. Většinou jsou řečníci dva:

 • Hostitel – často se úvodního slova ujme otec nevěsty či ženicha, případně někdo z novomanželů. Obsahem jeho proslovu bývá poděkování svatebčanům, že jsou součástí jejich velkého dne.
 • Svědek na svatbě, přátelé novomanželů – jejich proslovy bývají osobnější, vtipné, odlehčující atmosféru. Na většině svateb jistě promluví právě svědci novomanželů.

Domluvte se s druhým řečníkem o obsahu Vašich proslovů. Máte totiž několik možností. Jako dva svědci můžete každý mluvit o jednom z páru nebo naopak popsat oba novomanžele najednou. Můžete také mít jeden dlouhý a společný proslov, kde se budete pravidelně střídat o slovo.

Jak napsat svatební proslov

Pojďme se podívat na základní strukturu většiny proslovů.

 1. Úvod musí zaujmout, může být vtipný i vážný. Začít můžete také otázkou. Potřebujete zaujmout publikum hned na začátku. Nedělejte si srandu ze své nervozity, vyjádříte tak nejistotu a můžete ztratit také pozornost. Naopak si na úvodu dejte záležet, aby byl úderný a zajímavý.
 2. Proslovem vyjadřujete svou úctu k páru. Můžete ale mluvit také za všechny svatebčany. Chcete, aby se novomanželé během vašeho proslovu cítili jedinečně. Že tento den patří jim. Řekněte jim, co znamenají pro vás. Co znamenají pro ostatní. Čím inspirují. Mluvte o jejich lásce. O tom, jak se poznali. O společných zážitcích.
 3. Přípitek spojený s přáním. Pokud mluvíte jako poslední, bude se očekávat výzva k přípitku. Připojte k tomu také přání novomanželům do budoucna. Popřejte jim štěstí, zdraví, dlouhý život. Zní to sice otřepaně, ale lze to říci mnoha jinými slovy.

Vzor svatebního proslovu svědka

Autor článku svědčil již několikrát a podělí se o proslovy, které před pár lety řekl svým velmi dobrým přátelům. Tento proslov zazněl v roce 2018 na svatbě u Liberce:

Dámy a pánové, vážení svatební hosté. Nevím, kdo vymyslel, že proslov má být ještě před přípitkem. Tipuju to na extroverta, co Vám bez alkoholu poutavě popíše ekonomickou situaci v Uzbekistánu. To já nejsem. A taky pardon, už jsem překročil třicítku a bez papírků to dneska nezvládnu. Tak jako Han našel svoji Leiu – tím nemyslím jejich kočku – tak Petr našel svoji Lenku. Petra s Lenkou jsem poznal už když byli spolu v jedné domácnosti. Ale teprve čerstvě. Hrozně rád jsem jim tehdy vyžíral ledničku s tím, že je jednou na večeři taky pozvu. No, dnešní hostina mi ten dluh ještě zvedne.

Sledoval jsem, jak se oba měnili. Leni, musíš přiznat, že nikdy by nebylo Tvé platonické lásky k superhrdinům… a Péťovi, nebýt Péti. Petře, Tebe jsem zase viděl uklízet. To by tehdy bylo ještě větší sci-fi než moje dnešní řeči o Hvězdných válkách. Viděl jsem Vás společně vychovávat Vendulku, která se mě ráno bojí, večer už mě mlátí polštářem. Aby se to další den opakovalo nanovo. Viděl jsem Vás zvládnout těžké chvíle a užívat si společnou pohodu. Taky jste se mi vzájemným pošťuchováním vždy postarali o zábavu. Do chvíle než jste spojili své síly proti mě.

Jste super a mám Vás moc rád. Dáváte naději nám svobodným, že někde někdo pro nás je. Jak zpívá Evička Farná – ikdyž jsou na ostří nože, tak ví, že byl jeden pro druhýho stvořen.

Novomanželé Dušan se Zorkou si poslechli toto:

Dámy a pánové, vážení svatební hosté. Dušan je úžasný, pohledný a charismatický muž se srdcem na správným místě. Pro druhé by se rozkrájel. Je tak skvělý, že…. Promiň Dušane, ale tohle nejde po Tobě přečíst…

Teď už vážněji. Když jsem Dušana před lety poznal, pařil celý dny hry na kompu, chodil dělat ostudu do hospody a přestože hrál v kapele…. no, ty písničky zrovna o lásce nebyly. Byl jsem si jistej, že my dva prostě holku nenajdem. A hele ho, on se dneska žení.

Na něm a Zorce je vidět, že patří k sobě. Nezáleží, jestli je spojil algoritmus nebo třeba osud, těm dvěma to klapalo hned od samého začátku. Jsou inspirací pro mnohé z nás. Protože ač rostli jeden vedle druhého, stále zůstali těmi, které máme tak rádi. Zorka je stále tou drsnou princeznou (fakt sledujte její instagram, je to neskutečná prdel)…. Dušan je pořád pankáč. Že jo, kluci? Umí si ze sebe navzájem udělat srandu, dávají si lásku, ale dávají si také prostor. A co je důležitý, jeden druhého si neskutečně váží. A za to si já vážím jich.

Pozvedněme tedy číše a pojďme odstartovat společný život Zorky a Dušana. Od srdce gratulujeme!

Oba proslovy jsou pojaté vtipně, vyjadřují úctu a obsahují také zábavnou část. Každý je však naprosto odlišný, protože je založený na osobních zkušenostech s člověkem nebo párem, pro které byl proslov psán. A takoví buďte také vy. Nebojte se jim říci, co cítíte. Buďte osobní.

Několik tipů a rad

 1. Proslov si nacvičte. Zkuste si představit sebe samotného/samotnou před publikem. Trénujte přednes, intonaci. Přemýšlejte, kde by mohla být pauza pro smích. Gestikulujte. Natočte se a zhodnoťte svůj výkon. Předneste proslov svým kamarádům. To vše pomůže proslov vyšperkovat a zároveň vám to dodá sebejistotu, až se na vás budou upírat zraky svatebčanů.
 2. Pozor na alkohol. První frťan dodá odvahu, druhý už zamotá jazyk. Možná nejlepší bude odložit tvrdý alkohol a dát si jen malou skleničku vína nebo piva.
 3. Proslov by měl být krátký. Není třeba mluvit dlouho. Ideální délka proslovu je mezi 3-5 minutami. Pět minut by mělo být opravdové maximum. Záleží hlavně na obsahu.
 4. Buďte svůj/svá. Proslov by neměl vypadat jako nacvičené číslo opičky v cirkuse. Pokud dáte najevo své vlastní pocity a použijete svá slova (samozřejmě bez vulgarit) budete se při přednesu cítit lépe a proslov bude uvěřitelný pro každého, kdo vás uslyší.
 5. Neztrapňujte novomanžele. Mladistvá dobrodružství, bývalé partnerky nebo charakterové nedostatky ať zůstanou jen ve vaší hlavě. Můžete si udělat srandu ze sebe nebo kamaráda, který leze do chomoutu. Ale někdy je hranice mezi humorem a urážkou velmi tenká. Když si nejste jistí, tak ten fór či příhodu raději vymažte.
 6. Použijte poznámky. Zírat celou dobu do papíru určitě nevypadá moc dobře. Ale sem tam se podívat do poznámek, abyste se chytili, to je v pořádku. Budete mít jistotu, že na nic důležitého nezapomenete!

Chcete být originální?

Proč ne. Ale už budete muset ukázat nějaký ten talent, případně chytře okopírovat část našeho vzoru nebo využít něco z příkladů níže. Ani za jedno se člověk nemusí stydět, důležité je, zda použitá slova budete myslet vážně a zda budou důvěryhodná.

Vtipný svatební proslov

Když svou řeč trochu odlehčíte, diváci to ocení. Udržíte si jejich pozornost a navodíte tu správnou atmosféru. Vždy však mějte na paměti již zmíněnou hranici mezi humorem a urážkou. Co funguje pro některé páry a jejich okolí, nemusí fungovat jinde. Jako svědek nebo člen rodiny ale jistě víte, pro koho svůj proslov píšete. Tady máte od nás pár tipů, kterými lze řeč okořenit:

Vážení svatebčané, bylo mi řečeno, že by proslov neměl trvat déle než doba, po kterou bude ženich schopen plnit manželské povinnosti o svatební noci… (koukněte na hodinky a posaďte se).

Vážení svatební hosté, jako svědek mám dnes pronést proslov. Novomanželé mne požádali, abych se při vyprávění vyhnul opileckým historkám, nehodám, přešlapům, trapným momentům a ex-partnerům. Takže děkuji všem za pozornost, to je ode mě všechno.

Marťa je úžasná žena, která si zaslouží perfektního muže. Bohužel ne vždy dostaneme, co si zasloužíme…

Básnička

Svou řeč můžete také zarecitovat formou básničky. Básnička by opět měla ctít charakter a vztah novomanželů. Každá básnička tak bude unikátem, ale přesto tady od nás máte pár veršů:

Lucko, buď vlídná na svého muže,
víš, co vlídné slovo zmůže.
Zůstaň stále křehkou ženou,
ač máš ruku napřaženou.
Michale, kytice jí dávej do vázy,
kterou Tvá nešikovnost nesrazí.
Hovořte spolu písněmi,
ať je ten váš život vysněný!

Budeme rádi, když nám napíšete do komentářů své další tipy a rady. Pomůžete tak všem dalším čtenářům článku. Přečtěte si také co napsat do svatebního přání.

Napište nám

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *