• Menu
 • Menu

Co dělá svědek a svědkyně na svatbě? Připravte se!

Jít na svatbě někomu za svědka je čest. Ale právě tato role je vyjma novomanželů tou nejdůležitější. Oni hrají hlavní roli, vy tu vedlejší. Ale bez vás by to nebyl dobrý film. Přečtěte si pořádně své úkoly a povinnosti, ať nevěstu nebo ženicha nezklamete.

Kdo může být svědek?

 • Ženich i nevěsta mohou mít ze zákona v České Republice pouze jednoho svědka
 • Svědkem může být občan ČR i cizinec s platným cestovním pasem
 • Svědkovi by mělo být více než 18 let, aby byl jeho podpis na úředním dokumentu uznán
 • Na pohlaví nezáleží. Jako ženich můžete mít za svědka ženu, stejně tak nevěsta může mít za svědka muže

Jaký je úkol svědka před svatbou?

Novomanželé si vás nevybrali náhodou. Určitě jste blízkými kamarády nebo sourozenci, ale ženich i nevěsta si vybírají také podle svých očekávání. Pravděpodobně o svém svědkovi dlouze přemýšleli a vědí, co od vás budou chtít. Prvním úkol je tedy zřejmý – zeptejte se.

Obvykle bývá první povinností plánování rozlučky se svobodou. Svého svěřence znáte jistě velmi dobře a zbývá jen kontaktovat jeho či její další kamarády a rodinu. Společně s ostatními vymyslíte určitě geniální den či večer plný zábavy, aktivit nebo alkoholu. Pokud se aktivně nezapojíte do svatebních příprav, může to být jediný úkol, který do svatby máte.

Povinnosti svědka na svatbě

Jak už název role svědka napovídá, musíte dosvědčit uzavření manželství. Tuto povinnost ukládá zákon. Každý svědek na svatbě u sebe musí mít svůj občanský průkaz (v případě cizince cestovní pas), aby jeho podpis pod dokumentem byl platný. Pokud průkaz zapomenete, bude muset uzavření sňatku dosvědčit někdo jiný. A to přece nechcete.

svědek na svatbě
Budete svědkem jejich velkého dne. Doslova.

Další úkoly svědků během svatebního dne

 • Jednou z velkých rolí svědka bývá uvítání svatebních hostů. Všechny pozdravíte a vysvětlíte jim plán svatebního dne a ukážete, kam mohou odložit své svatební dary. Zpravidla budete hostům připínat také svatební myrty.
 • Novomanželé od vás mohou očekávat také svatební proslov a přípitek. Nepodceňte jeho přípravu.
 • Od svědkyně nevěsty se očekává, že bude nevěstě pomáhat během celého svatebního dne. Oblékání svatebních šatů nebo výběr a vytvoření svatebního účesu nevěsta sama nezvládne.
 • Svědkovi ženicha bývají často svěřeny snubní prsteny, které bude mít u sebe až do svatebního obřadu.
 • Jako svědek na svatbě můžete být i hlavním organizátorem celého dne. Budete se starat o zábavu, pořádáte svatební hry (například hra Svatební kvíz funguje zaručeně!) a postaráte se, aby atmosféra celého včera byla nezapomenutelná.
 • Je-li to na programu, svědek často předčítá novomanželům všechna svatební přání od hostů. Pěkně nahlas celému obecenstvu 🙂
 • Udělat to, co je potřeba. Někdy věci nevycházejí podle plánu. A právě jako svědci byste měli být těmi, kdo vše vyřeší. Pijte s mírou!

Jak se obléct na svatbu jako svědek?

Má svatba svou tematickou barvu? Jako svědek nebo svědkyně byste měli být těmi, kdo ji reprezentuje. Nikdy však nezapomeňte – tento den je o novomanželích. Právě oni mají být těmi nejvýraznějšími na celé svatbě. Vaše šaty by neměly připravit ženicha s nevěstou o pozornost.

Pánové, i když vám oblek příliš nevoní, udělejte výjimku. Budete v něm vypadat dobře a při volbě správné velikosti zmizí také očekávané nepohodlí. Svatební barvu můžete reprezentovat barvou své košile, ponožkami, motýlkem či kravatou. Tenisky nechte doma a sáhněte po společenské obuvi.

Také svědkyně musí myslet na několik pravidel. Pokud bude nevěsta v bílých šatech, nechte své bílé nebo champagne barvy doma. Mezi populární barvy se řadí růžová, broskvová, jemně fialková, tyrkysová nebo světle modrá. Barvu nakonec může udat svatební dresscode.

Kdy má svědek na svatbě volno?

Jakmile splní všechny své povinnosti. Protože leží na vašich bedrech úspěch celého dne, doporučujeme začít s nadměrnější konzumací alkoholu až během večerního programu. Svatba už bude téměř za vámi a zbývá jen zábava.

Napište nám

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *